יש דברים שאין להם תחליף

מה שאנחנו לא מבינים, כחברה, הוא עניין ביולוגי פשוט למדי. הנקה היא חלק בלתי נפרד מן ההריון. לא די בתשעה חודשים של הריון כדי ליצור תינוק, וכדי שהמוצר יגיע יושלם באופן אופטימלי, הוא ממשיך להתקיים באמצעות אמו. מן השליה אל השד, ורק אחר כך נפתחות אפשרויות נוספות שהן בטוחות ומתאימות – בזה זה מסתכם.

התינוקות שלנו לא נולדים כשהם עצמאים. הם לא הולכים, לא מדברים, ובטח לא מסוגלים להשיג לעצמם אוכל. גור האדם הוא הפחות מפותח מבין היונקים כאשר הוא נולד. יש לזה סיבה – להבדיל מיונקים אחרים, תינוקות נולדים עם 20% מגודל מוחם הסופי. זה התחיל כאשר בני האדם עברו ללכת על שתיים, והאגן שלהם נעשה צר מדי ללידת תינוקות בעלי מוח (וגולגולת) גדול יותר. עד גיל שנתיים, מגיע גודל המוח ל-80% מגודלו הסופי. וכדי לאפשר התפתחות אופטימלית – לא גאון של אמא, לא משהו יוצא דופן, סתם התפתחות תקינה – התינוק צריך מזון שיתאים לו בכך.

כל כך פשוט, אז איך זה שכל כך הרבה הורים בחברה המערבית לא נותנים לעובדות לבלבל אותם?

ניקח לשם השוואה את עניין החיסונים. משרד הבריאות ממליץ לחסן, אך אין חוק המחייב הורים לחסן את התינוקות שלהם. בכל זאת, רובם המוחלט של התינוקות מחוסנים, ובדיוק לפי ההמלצות. ראיתי לא פעם שאלות בפורומים באינטרנט (וגם האזנתי לפעמים לשיחות לא-לי בטיפת חלב, מודה) מהורים שלחוצים כי לא יוכלו לחסן בדיוק בגיל חודשיים, והאם זה בסדר שהתינוק יקבל את החיסון שלושה ימים לפני או אחרי. עד כדי כך נראה להם קריטי למלא את ההמלצות.

אבל בחיסונים לא נגמרת רשימת ההמלצות של משרד הבריאות: מומלץ גם להניק. כמה זמן? במשרד מצטטים: "על פי המלצות ארגון הבריאות העולמי, הנקה בלעדית עד לתום החודש השישי לחיים ולאחר מכן המשך ההנקה בתוספת מזונות משלימים עד גיל שנתיים ויותר, היא השיטה האופטימלית להאכיל תינוקות ופעוטות". כמה אמהות באמת מניקות בגלל ההמלצה הזו, כמה אבות מתייחסים אליה ברצינות מספקת כדי לתמוך בבת הזוג שלהם אם מתעוררים קשיים, כמה מהם חושבים שמוצדק לשלם ליועצת הנקה מוסמכת כמה מאות שקלים, אם הקשיים נמשכים יותר מיום-יומיים ומסכנים את המשך ההנקה? לא הרבה.

איך זה קורה? מה ההבדל? אנו חיים באקלים חברתי ותרבותי שרואה בתרופות ובחיסונים מוצר חשוב להפליא, המצדיק מאמץ והוצאות. חלב אם עדיין לא נחשב למוצר שכזה. הדרך להבנת התהליך הזה עוברת בין מאזני הרווח וההפסד של גופים מסחריים ובעלי תפקידים שיש להם אינטרסים כלכליים ואחרים. הבלוג הזה יתייחס לאורך הזמן לכמה מן הנקודות האלה.


פוסטים קשורים

הצג הכול

למה הבקבוק שלך גדול כל כך?

ב-24 השעות הראשונות לחייהם, תינוקות שיונקים הנקה מלאה יאכלו בממוצע 37 מ"ל – לא בארוחה אחת – לאורך כל היממה. זה הגיוני, מאחר שגודל הקיבה שלהם באותן 24 שעות ראשונות נע בין 5 ל-15 מ"ל, ולהבדיל מקיבה בוגר