שוב הוא יונק?

לפעמים אני נזכרת כמה תמימה הייתי בהריון הראשון שלי. אני זוכרת את עצמי יושבת עם דף ועט ומנסה לתכנן סדר יום שאיישם עם התינוקת שלי, שעוד לא נולדה. בסדר היום הזה היא היתה מתעוררת להנקה של חצי שעה פעם בשלוש שעות, ובשאר הזמן היה לי פנאי לנקות ולבשל בנחת, ללמוד שפה חדשה ולישון כל יום בצהריים. חבל שלא שמרתי את הדף הזה – אני תוהה אם בכלל לקחתי בחשבון שתינוקות יונקים גם בלילה.

הדף הזה לא נשמר מהסיבה הפשוטה שמהר מאוד הבנתי שאין קשר בין התכנון המקורי שלי למציאות. התינוקת ינקה בזמנים לא צפויים, הרבה יותר מחצי שעה בכל פעם, ובאופן עקרוני ביקשה לינוק בכל פעם שרציתי לאכול, להתקלח, לשתות קפה או ללכת לישון. למזלה, היא היתה חמודה מאוד, ולשכב במיטה ולבהות בה בזמן שהיא יונקת בשלווה היה מספק יותר מאשר לנקות את הבית או לצאת לסידורים.

לא תמיד היה פשוט וקל. היתה עייפות קשה, היה תסכול, היה חוסר אונים. אבל צלחנו את זה.

אני נתקלת כיום בלא מעט אמהות שמופתעות כאשר התינוק יונק בזמנים לא קבועים ולא צפויים מראש. יש ספרי הדרכה גרועים מאוד בשוק, שמספקים לי לא מעט עבודה, שטוענים שאפשר להרגיל את התינוק לסדר יום ועדיין לשמור על מצב רוח טוב ואספקת חלב יציבה. זה לא עובד ככה.

איך באמת נראה סדר יום של תינוק? הוא מבקש לינוק כשהוא רעב. הוא מבקש לינוק כשהוא עייף. הוא מבקש לינוק כשכואב לו, כשהוא זקוק לנוכחות של אמא. והרבה פעמים בשעות אחר הצהריים והערב נראה כאילו הנקה אחת מסתיימת ומיד אחר כך מתחילה הנקה חדשה. ואז מתחילים גם הספקות: יש לי מספיק חלב? אולי משהו לא טוב בחלב שלי?

חשוב לזכור ולהזכיר לאמהות טריות: הדפוס הזה, הידוע גם כ"הנקות צבר" או "הנקת אשכולות" הוא חלק טבעי ונחוץ בהנקה. כשאספקת החלב טובה, כשטכניקת ההנקה יעילה – לא צריך לנסות ולשנות את הדפוס. הרבה פעמים אחרי כמה שעות של הנקות תכופות יגיעו גם כמה שעות של שינה רצופה. התינוקות ממלאים מצברים וצורכים חלב יותר עשיר בשומן בזמן הנקות צבר.

אמא יכולה בהחלט להקל על עצמה בשעות האלה, וגם הסביבה יכולה לסייע לא מעט. הנה כמה דרכים:

· השתדלי לאפשר לעצמך לישון לפחות פעם אחת ביום, ולא רק בלילה.

· אל תשכחי לשתות.

· ודאי שאת אוכלת לפחות 1,800 קלוריות ביממה, ושחלק משמעותי מן התזונה שלך מגיע מחלבון. רוב האמהות זקוקות לכ-0.7 גרם חלבון לכל ק"ג ממשקל גופן (ז"א, אמא ששוקלת 65 ק"ג זקוקה ל-45.5 גרם חלבון ביום). באינטרנט תוכלי למצוא בקלות טבלאות עם תכולת חלבון במזונות שונים).

· למדי להניק בשכיבה, בצורה בטיחותית. אם את יודעת לישון על הצד – תוכלי גם להניק בשכיבה בנוחות... הנקה בתנוחה זו נוחה מאוד גם לתינוקות, ומאפשרת לך לנוח תוך כדי שאת עונה על הצרכים של תינוקך.

· נסי לגייס ולקבל עזרה. אם מישהו אחר יכול לערוך את הקניות, לבשל, לקפל כביסה וכו' – קבלי את העזרה גם אם המסייעים לא מקפלים את החולצות בדיוק כמו שאת עושה זאת.

· אחד המשפטים החזקים ביותר שנתקלתי בהם בהורות הטרייה שלי היה פוסטר של ליגת לה לצ'ה בטיפת חלב. נכתב בו "הסתכלי על התינוק, לא על השעון". באותו יום הסרתי את שעון היד שלי ולא חזרתי להשתמש בו במשך כמה שנים. בדיקה בשעון, רישומים ואפליקציות – בדרך כלל מלחיצים יותר מאשר מסייעים.

· שימוש יומיומי במנשא, הן בבית והן בחוץ, מרגיע ומרדים תינוקות ומסייע בגדילה ובהתפתחות שלהם, בשמירה על כמויות חלב ובשיפור מצב הרוח של אמא... מנשא מסייע במיוחד כאשר התינוק מוכן לינוק רק כמה דקות ואז מתחיל לבכות וקשה להרגיע אותו.

· אם מזג האוויר מאפשר – צאו החוצה לסיבוב, במנשא (עדיף) או בעגלה.

· אמבטיה ואחריה עיסוי מרגיע יכולים לסייע מאוד.

· זכרי שהכל זמני. תינוקות לא יונקים לנצח, ודפוסים משתנים.

איך יודעים אם מדובר בדפוס נורמלי או שקיימת בעיה כלשהי?

· תינוק בחודשים הראשונים יונק בדרך כלל לא פחות משמונה פעמים ביום. בדרך כלל משני צדדים בכל הנקה.

· שפת הגוף של התינוק בשבועות הראשונים יכולה ללמד אותנו אם הוא מרוצה: תינוק בדרך כלל יתחיל את ההנקה בעיניים פקוחות, לפעמים המצח שלו יהיה מקומט כאילו הוא מוטרד ממשהו, והאגרופים שלו פעמים רבות יהיו קמוצים. כאשר החלב מתחיל להשתחרר, שפת הגוף נרגעת: העיניים נעצמות, המצח חלק מקמטים והאצבעות רפויות או פרושות. כמה ימים אחרי הלידה אפשר יהיה ממש לשמוע את הבליעות שלו.

· עד לגיל חודש אנחנו מצפים ליציאות על בסיס יומיומי, בכמות מצטברת של ארבע כפות לפחות, ובדרך כלל בצבע צהוב.

· ההנקה אמורה להיות נוחה, נעימה, ללא פצעים וכאבים, פרט לרגישות מסוימת בימים הראשונים.

· כאשר כמות החלב טובה וטכניקת ההנקה יעילה, מגיל שלושה ימים לערך ועד גיל חודש לפחות, אמהות מרגישות הבדל משמעותי במלאות השדיים לפני ואחרי ההנקה. התחושה הזו נעלמת בדרך כלל אחרי כחודש-חודש וחצי, והיא לא מצביעה על בעיה.

תינוק אמור לאבד לא יותר מ-7% ממשקל הלידה שלו בחמשת הימים הראשונים שלאחר הלידה. אחר כך אנו מצפים שיתחיל לעלות במשקל באופן סדיר. ממוצע העלייה עד גיל 4 חודשים הוא בין 155 ל-240 גרם בשבוע.

אם אחד או יותר מן הסימנים האלה לא קיימים, או אם כולם קיימים ואת עדיין מודאגת – מומלץ להיפגש פנים אל פנים עם יועצת הנקה מוסמכת IBCLC.


פוסטים קשורים

הצג הכול

הנקה בהישענות לאחור - "תנוחת חדר לידה"

את האמא הזו פגשתי לראשונה לפני שנתיים, בלידה הקודמת. היום, בייעוץ עם התינוק החדש, היא הזכירה לי שקראתי אז לתנוחה הזו "תנוחת חדר לידה"....