מה עושים עם דלקת בשד?

זו לא הפעם הראשונה ולא העשירית שאני שומעת על מקרים כאלה, אבל בחודש האחרון זה כבר מוגזם. שלוש מטופלות שלי, ועוד מטופלות של קולגות שלי, מפתחות דלקת בשד, מסיבות שונות. הרבה פעמים זה קורה כי מעמיסות על עצמן יותר מדי: יש ילדים גדולים בבית, יוצאים לחופשה מהמסגרות, קיץ וחם, צריך לקחת לפעילויות, צריך להכין יותר ארוחות צהריים... ואין מי שיעזור. הן הולכות לרופא, ומקבלות שני דברים: מרשם לאנטיביוטיקה והנחיה להפסיק להניק, לפחות מן השד המודלק, לפעמים באופן זמני ולפעמים ממליצים להן לגמול לחלוטין.

זו רשלנות רפואית, חד וחלק. אין שום סיבה להפסיק את ההנקה, להפך. לתינוק לא יקרה כל רע מזה שימשיך לינוק כרגיל, גם מן השד המודלק. הוא לא יידבק בדלקת והאנטיביוטיקה במקרים אלה (כמו ברוב המקרים) מותרת בהנקה ורק כמויות מזעריות ממנה עוברות לחלב. הדרך המהירה להיפטר מן הדלקת, במקום או בנוסף לטיפול תרופתי היא להניק לעתים תכופות, אם הכאב מאפשר - להתחיל יותר הנקות מן הצד המודלק כדי לרוקן אותו יותר.

האם לא מומלץ להפסיק, לפחות באופן זמני, "ליתר ביטחון"? ממש לא. ליתר ביטחון, חשוב שהתינוק ימשיך לינוק ולקבל את המרכיבים החיסוניים והתזונתיים שהוא זקוק לו. חשוב לרוקן את השד לעתים תכופות כדי שהדלקת תעבור במהירות ולא תסתבך לאבצס, למשל.

לא בכל מקרה חייבים אנטיביוטיקה. בד"כ אפשר בעזרת ריקון תכוף (הנקה/שאיבה), מנוחה ושתייה מספקת להעביר את הדלקת. במקרה שהחום גבוה מ-38.5 מעלות ולא יורד במשך יותר מ-24 שעות (בהנחה שלא לוקחים תרופות מורידות חום שממסכות את המצב. ומצד שני, משככי כאבים אנטי-דלקתיים, כדוגמת איבורפרופן, מוצעים בפרוטוקול האקדמיה לרפואת הנקה לטיפול במסטיטיס. קישור בתגובות. אם יש לך דלקת, מומלץ לקרוא בעיון - שם יש פרטים רבים נוספים שיוכלו לסייע לך) חשוב לגשת לרופא ולקבל טיפול.

יש מחקרים ראשוניים מעניינים שמראים שגם נטילת ויטמין די (אותן טיפות שנותנים לתינוקות) וסוגי פרוביוטיקה מסוימים יכולים לטפל בדלקות שד.

אם לצטט את נייר העמדה של האקדמיה האמריקנית לרפואת משפחה, "כמעט כל תרופות המרשם והתרופות ללא-מרשם שהאם נוטלת, בטוחות בהנקה (...) על רופאים לשקול את הסיכון שבהחלפת ההנקה בהזנה מלאכותית למול הסיכון שבחשיפה לתרופה דרך חלב אם. אפילו הפרעה זמנית למהלך ההנקה נושאת בחובה את הסיכון לגמילה מוקדמת, ואיתה הסיכונים הנלווים להזנה מלאכותית לטווח ארוך"


פוסטים קשורים

הצג הכול

איך להרגיל את התינוק לבקבוק?

הרבה פעמים אפשר לראות בפורומים ובקבוצות פייסבוק המלצות לאמהות להציע לתינוקות בקבוק כבר משלב מוקדם של ההנקה, כדי למנוע מצב של "סרבנות...

15 טעויות נפוצות שיכולות להרוס את ההנקה

"איפה טעינו?" שאל אותי רופא המשפחה החביב, וסיפר באנחה על פציינטיות שלו שמתקשרות בדרך מבית היולדות הביתה, לבקש כדורים לייבוש החלב. יש לי...