הנקה בזמן מתן חיסון

לוקחים את התינוק לחיסון? כדאי לדעת שהנקה תוך כדי מתן החיסון מקילה על הכאב. גם במשרד הבריאות מודעים לכך, וכבר ב-2010 יצא דף מידע בעניין זה. אם האחיות בתחנת טיפת חלב שלכם מסתייגות, תוכלו להדפיס עבורן את הדף, מאתר משרד הבריאות, בלינק שכאן.

ומעתיקה לכן את הטקסט:

הפחתת כאב בעת מתן חיסונים--דף מידע

הקדמה

ההכרה שהתינוק הרך רגיש לכאב ומושפע ממנו חדשה יחסית. הודגם במחקרים כי תינוקות שעברו חוויות של כאב מגיבים יותר בחשיפה חוזרת לכאב. מניעת כאב בעת פעולה רפואית משפרת את תוצאי הפעולה ומחישה את ההחלמה. לאחרונה פרסם איגוד רופאי הילדים בישראל הנחיות קליניות להתמודדות בכאב

בחדרי מיון. מטרת דף זה להעלות את מודעות הצוות לנושא של כאב בתינוקות וילדים צעירים ולהציע חלופות פשוטות ויעילות להפחתת תגובות הכאב לחיסונים. הרחבת סל החיסונים שהינו דבר רצוי ומבורך כשלעצמו, מלווה בריבוי מספר מנות החיסון הניתנות לתינוקות ומעורר לעתים דאגה הורית לכאב הצפוי ממתן החיסונים ומריבוי הדקירות. נקיטת אמצעים להפחתת הכאב המיוחס לחיסונים חשובה כשלעצמה ואף עשוי להפחית דאגות הורים ולהסיר אחד מהמקורות להתנגדות הורים למתן חיסונים.

איך מודדים כאב בתינוקות?

פותחו כלים המעריכים אופי ומשך הבכי, הבעת פנים, צורת הנשימה, טונוס השרירים עם מדדים

פיזיולוגים כגון צבע עור, דופק וכו' הנותנים אומדן מדיד ואובייקטיבי לכאב בתינוק. באמצעות כלים אלה ניתן לבחון דרכים שהוצעו להפחית את הכאב המיוחס לפעולות רפואיות חודרניות דוגמת חיסונים ודקירת עקב לבדיקות דם.

מה ניתן לעשות בכדי להפחית את הכאב הכרוך בחיסון?

על מנת להפעיל תוכנית של התמודדות עם כאב בתנאי לחץ בתחנה/מרפאה עמוסה על התכנית להיות פשוטה, נוחה, מהירה, זולה ויעילה. האמצעים המוצעים מטה עונים לרוב על הדרישות הללו. להלן תמצאו אמצעים שהוכחו בעשרות מחקרים:

א.

הנקה: הנקה בעת מתן החיסון הוכחה כיעילה. לשימוש בהנקה כאמצעי להפגת הכאב והרגעת התינוק יש מרכיב של מתוק בפה ותוספת של מציצה וחוש המגע והריח שאף הם מרגיעים.

ב.

מתוק בפה: הזלפת כמות קטנה של תמיסת סוכר* של 10-25% על מוצץ או ישירות בפה כ-2 דקות לפני מתן החיסון הוכחה כמועילה בהפחתת תגובות כאב בעת מתן חיסונים בתינוקות עד גיל שנה לפחות. השיטה כנראה משפיעה

על ידי הפעלת נתיבי אופיאידיים במוח. השיטה יעילה, זולה, קלה לשימוש ולא מרדימה. הוספת מציצה באמצעות הנקה או מוצץ, והחזקת התינוק ע"י ההורה מגבירים את השפעתו של הסוכר.[i] השיטה מקובלת מאוד על ידי צוות המשתמש בה ומועדפת ע"י הורים.

ג. התנהגות הורית/צוות

  1. ידוע כי התנהגות הורים לפני ובעת מתן החיסונים משפיעים על תופעות הכאב אצל ילדיהם. בהפוך מהצפוי, דווקא ילדים שהוריהם מראים פחות מעורבות ישירה במתן החיסון מראים פחות תגובות כאב. הדגמה ו/או הדרכה הורים לפעולות של הסחת דעת (ראה למטה) או שימוש בהומור יכול להעביר להורים כלים להתמודדות המקטינה תגובות של כאב בילדהם לעומת אימוץ גישה מתנצלת או תומכת יתר על מידה.

הסחת דעת (Distraction)

  1. יעילה ולא רק בילדים גדולים. הוכח כי גם בתינוקות קטנים שירה, דיבור, עיסוק עם חפץ או משחק מתאים לגילו מסוגלים להפחית את תגובות הכאב בעת מתן הזריקה.

הכנת הילד לפני מתן החיסון יעילה בילדים מעל גיל שנתיים. עבור ילדים פחות מגיל 4 שנים, רצוי שההכנה תעשה סמוך למועד מתן החיסון.

  1. המגע של ההורה עם הילד מרגיע את התינוק וגם את הילד היותר מבוגר. אין לכפות על הורה שאינו מעוניין להחזיק את ילדו בעת מתן החיסון.

ד. טכניקת הזרקה:

  1. מהירות מתן החיסון: מתן הזריקה במהירות טרם החדרת חומר חיסוני וללא שאיבה מביאה לפחות תופעות של כאב בתינוקות.

בחיסונים האמורים להנתן בזריקה לתוך השריר, הקפדה על שימוש במחט מספיק ארוכה כך שהחיסון ניתן לתוך השריר ולא מתחת לעור.

  1. שימוש בזווית הזרקה של 90° למקום ההזרקה

  2. בעת מתן יותר מסוג חיסון אחד עדיף לתת קודם את הסוג הגורם לפחות כאב. איפ ושותפיו מצאו כי מתן החיסון המחומש קודם לחיסון הפרבנר היה מלווה בתגובות כאב מופחתות לעומת מתן החיסונים בסדר הפוך.[ii]

אלחוש מקומי: EMLA היא משחה המכילה תערובת של לידוקאין ופרילוקאין (Lidocaine-prilocaine)

המיועדת למריחה לאלחוש מקומי לשיכוך כאבים. שיטה זו דורשת הערכות מראש (לפחות חצי שעה). היא יקרה יותר מהפעילויות שצויינו לעיל. יש מקום לשקול השימוש ב-EMLA במקרים של ילדים המביעים פחד מיוחד לקראת חיסון. תוארו תופעות לוואי כגון מטאהמוגלובינמיה בתינוקות רגישים, גירוי מקומי, הרגשת חום, חיוורון אדמומיות בעור ותגובה אלרגית. אין להשתמש על עור עם פצעים או על הריריות, בתינוקות בני פחות משנה הנוטלים תרופות העלולות לגרום למטאהמוגלובינמיה כגון סולפה, בפגים אשר נולדו לפני 37 שבועות, ולפני חיסון ב.ק.ג.

לסיכום: שימוש משולב

של מתוק בפה (הנקה או תמיסת סוכר), מציצה, החזקת התינוק, הסחת דעת (ע"י שירה, משחק מתאים גיל, וכו') הם אמצעים יעילים ובדוקים להפחתת כאב בתינוקות ומומלצים לשימוש. במקרים בהם הורים או ילדים מביעים חרדה מיוחדת ניתן לשקול שימוש באלחוש מקומי.

חשוב לציין כי המחקרים מראים כי קיימת העדפת הורים ברורה לשימוש חוזר באמצעים להפוגת כאב במועד הבא למתן חיסון לאחר חשיפה לשימוש באמצעים אלו. גם בקרב צוות האחיות נמצא כי אימוץ אמצעים להפוגת כאב בתינוקות בעת מתן חיסונים לא הקשה על עבודתן.[iii]

[i]

Shann

F,, Suckling and sugar reduce pain in babies The Lancet, Volume 369, Issue 9563, Pages 721 - 723,

3 March 2007

Ipp

M, et.al., Order of Vaccine Injection

and Infant Pain Response, Arch Pediatr Adolesc Med. 2009;163(5):469-472. [ii]

[iii] Reis EC, et.al., Effective Pain Reduction for Multiple

Immunization Injections in Young Infants, Arch Pediatr Adolesc

Med. 2003;157:1115-1120.

*להכנת תמיסה ניתן להוסיף 2 כפיות סוכר לתוך 30 סמ"ק מים שנרתחו

(נערך לאחרונה: 19.7.18, ע"י)


פוסטים קשורים

הצג הכול

למה הבקבוק שלך גדול כל כך?

ב-24 השעות הראשונות לחייהם, תינוקות שיונקים הנקה מלאה יאכלו בממוצע 37 מ"ל – לא בארוחה אחת – לאורך כל היממה. זה הגיוני, מאחר שגודל הקיבה שלהם באותן 24 שעות ראשונות נע בין 5 ל-15 מ"ל, ולהבדיל מקיבה בוגר