משרד הבריאות נוזף בקופות החולים

אחרי שכתבתי כאן כבר מזמן על שיתוף הפעולה בין קופ"ח מכבי לבין אופטימיל, ועלהצטרפותה של הכללית לחגיגה, בשת"פ משלה עם סימילאק, הוציא סוף סוף משרד הבריאות מכתב לכל קופות החולים בארץ, הזכיר להן את הנחיותיו, והורה להן לחדול מחלוקת ה"שי" הזה. הנה המכתב במלואו (ההדגשות במקור):

= = = = = = = = לאחרונה אנו עדים לתופעה של הענקת ערכות שי ע"י חלק מהקופות ליולדות המבוטחות. ערכות אלה מכילות פריטים המעודדים הזנת תינוקות בתרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל).

חלוקת פריטים כגון: קופסאות מזון תינוקות, מחלקי מנות ובקבוקי האכלה, והעברת מסרים פרסומיים ישירים או במסווה של חומר מקצועי, הוכחו כאחד הגורמים העיקריים המרפים את ידי האמהות מהחלטתן להיניק.

הענקת ערכות פרסומיות כאלה ליולדות נעשית בניגוד למדיניות עידוד ההנקההלאומית ובניגוד לעקרונות הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל (ארגון הבריאות העולמי, 1981, סעיף 6.2) אליו מחויבת מדינת ישראל. ע"פ הקוד – אסור השימוש במתקנים של מערכת הבריאות לקידום מכירות תמ"ל או מוצרים אחרים העלולים לפגוע בהנקה (בין אם ע"י חלוקת דוגמית בפועל או ע"י הפניה לקבלתן בנקודות חלוקה מחוץ לתחומי בית החולים והמרפאות). כמו כן, הדבר נוגד את הוראות חוזר מנהל רפואה לעידוד הנקה (60/2003).

אין אנו רואים בעין יפה את העובדה שקופת חולים, האמונה על בריאותם של תינוקות ואמהות, מקדמת הזנת תינוקות בתמ"ל.

ודאי ידוע לכם כי: 1. ההשקעה בעידוד ההנקה תביא להפחתת תחלואת תינוקות במחלות זיהומיות שונות בטווח הקצר ולהפחתת שיעורי ההשמנה והמחלות הקשורות בה בטווח הארוך 2. להנקה השפעות בריאותיות חשובות גם לאמהות 3. השקעה בעידוד ההנקה תחסוך למערכת הבריאות כסף רב ועל כן לכולנו אינטרס חזק בעידוד, קידום ושמירה על ההנקה.

= = = = = = = =

על המכתב חתומים ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור, וד"ר חזי לוי, ראש מינהל רפואה. מצורפים אליו גם תקציר הקוד הבינלאומי לשיווק תמ"ל, וחוזר מינהל רפואה מ-2003, האוסר על חלוקת תמ"ל ליולדות וחלוקת חומר פרסומי במערך הרפואה (בתי"ח, טיפות חלב ומרפאות קופ"ח).

לפי הידיעה במעריב, ממכבי מסרו "נפעל בהתאם להנחיות החדשות". רק שההנחיות האלה אינן חדשות כלל. אם כבר טרח ושלף משרד הבריאות את אותו חוזר מתיקי 2003, אולי כדאי שהמכותבים יקראו אותו עד סופו, לפני שהם מגיבים.

בכללית, על פי מעריב, הסתפקו בהצהרה "הכללית מובילה במשך שנים את נושא עידוד ההנקה". יש בזה משהו, לא נכחיש, אבל מה ספציפית הם מתכוונים לעשות בנושא חבילות השי?

אז טוב מאוד שמשרד הבריאות מנסה לפקח על יישום הנחיותיו, ואכן המכתב חד-משמעי וברור, מנוסח ומנומק היטב, ונשלח בתפוצה הולמת, כולל סגן שר הבריאות (שר בריאות עדיין אין לנו, כזכור). מצד שני, המכתב אינו מפרט מה ייעשה לקופה שלא תיענה להנחיה זו. ומה הם בעצם יכולים לעשות לה? להנחיות משרד הבריאות יש תוקף של תקנות, הן אינן חוק. זאת אומרת, הם יכולים תיאורטית לא לאשר לה לפעול, אבל מן הסתם לא יסגרו את הכללית בגלל חבילת שי לאמהות, נכון?

(אה, וגבי גזית ראיין היום בנושא את אפי נבו-כהן, רכזת מדריכות ארצית בליגת לה לצ'ה. הראיון מצוין וכדאי להקשיב לו, רק חבל שכששלחתי לו את המידע לגבי מכבי ואופטימיל, כבר לפני חודשים, הוא לא חזר אליי).


פוסטים קשורים

הצג הכול

למה הבקבוק שלך גדול כל כך?

ב-24 השעות הראשונות לחייהם, תינוקות שיונקים הנקה מלאה יאכלו בממוצע 37 מ"ל – לא בארוחה אחת – לאורך כל היממה. זה הגיוני, מאחר שגודל הקיבה שלהם באותן 24 שעות ראשונות נע בין 5 ל-15 מ"ל, ולהבדיל מקיבה בוגר