הכללית מצטרפת למאבק בהנקה

זוכרים שכתבתי על שיתוף הפעולה בין מכבי לאופטימיל? כנראה שמישהו בשירותי בריאות כללית, או בסימילאק, או בשני המקומות, התקנא ביוזמה. כיום גם התינוקות של כללית מושלם לא מקופחים, וזוכים לקופסה מהודרת עם היוולדם. ומה בקופסה? מגבונים, בקבוק מים מינרליים, מוצץ, בקבוק האכלה של אוונט, וקופסת סימילאק.

וזה מה שכתוב על הקופסה: הערכה לתינוק המושלם. זהו, זה הגיע – הארוע המרגש ביותר בחייך, החוייה שאין שנייה לה. לרגל הולדת תינוקך כללית מושלם מעניקה לך ולתינוקך את מיטב המוצרים בערכת לידה. מזל טוב!

תגידו לי, אם התינוק מושלם, למה לקלקל אותו עם מזון נחות?

ואיפה מי שאמור לפקח על קופות החולים – זאת אומרת, משרד הבריאות שלנו?

כבר ב-2001 הוציא ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות חוזר המבהיר לבתי החולים, קופות החולים וגורמים רפואיים אחרים שאין לפרסם תמ"ל במוסדותיהם ואין לחלק מתנות – לא רק תמ"ל ממש, אלא גם מתנות הנושאות את שם התמ"ל. החוזר הזה לא נאכף, משום מה, כבר שנים, ובבתי החולים ערכות השי שמקבלות היולדות ארוזות יפה בשקית נושאת פרסומת תמ"ל.

ב-2003 יצא חוזר נוסף, המדגיש את מה שנאמר ב-2001, ומחדד: "אסור לאפשר חלוקת שי ליולדת המכיל תרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל), בקבוקים, מזון לתינוקות, תה וחליטות. כמו-כן, אין לחלק חומר פרסומי במערך הרפואה, כולל מחלקות בתי החולים, מרפאות קופות החולים וטיפות חלב."

יש עוד הרבה דברים יפים בחוזר הזה. והיישום, איפה הוא?

ברור, משרד הבריאות לא יסגור בתי חולים, לא ימנע מקופות חולים לפעול, ואפילו לא יפטר. האם יש לו סמכויות כלשהן לאכוף פרט מאשר לנופף באצבע נו-נו-נו כלפי הגורמים הסוררים?

בינתיים, הרף הולך ועולה. ברוב בתי החולים כבר לא מחלקים דוגמיות תמ"ל, "רק" מאפשרים חלוקת ערכות שי ארוזות יפה בשקיות עם פרסומת ענק לחברות התמ"ל, ובתוכן "מידע" לאימהות וקופוני הנחה. ראו חברות התמ"ל שלאיש לא אכפת, המשיכו ופיתחו קשרים קרובים עם קופות החולים. מה עוד צופן לנו העתיד?

בנה של חברתי, שקיבל את הערכה לאחר הולדת בנו, כתב לשירותי בריאות כללית וציין שהוא נעלב מכך שהם מניחים שהתינוק שלו לא יונק. אין מה לדבר, קיבל חינוך טוב בבית.

עכשיו, זה לא שבשירותי בריאות כללית לא יודעים מה טוב לתינוקות ולאמהות שלהם. הם הקופה המובילה בתמיכה ובעידוד הנקה (אם כי נודה על האמת, זה לא שיש מתחרים על התואר הזה). מבוטחות כללית יכולות לקבל ייעוץ הנקה מיועצות מוסמכות או ממדריכות הנקה, במחיר מסובסד מצוין. הן יכולות לרכוש משאבות ועזרי הנקה נוספים מתוצרת חברת מדלה בהנחה משמעותית. בתחנות לבריאות המשפחה מחלקים חוברת מצוינת עם מידע עדכני.

מצד שני, מישהו שם יודע גם מה יעשה טוב לקופה של הקופה, אז מצד אחד מקדמים הנקה, ומצד שני את השורה התחתונה במאזן – לטווח הקרוב. מאחר שמחקרים כבר הראו שחלוקת חומר פרסומי על תמ"ל מורידה את שיעורי ההנקה, הם צפויים עוד לשלם על העיסקה המפוקפקת הזו לטווח ארוך, במחיר של עוד תינוקות ואמהות חולים. אבל מי חושב רחוק כל כך?


פוסטים קשורים

הצג הכול

למה הבקבוק שלך גדול כל כך?

ב-24 השעות הראשונות לחייהם, תינוקות שיונקים הנקה מלאה יאכלו בממוצע 37 מ"ל – לא בארוחה אחת – לאורך כל היממה. זה הגיוני, מאחר שגודל הקיבה שלהם באותן 24 שעות ראשונות נע בין 5 ל-15 מ"ל, ולהבדיל מקיבה בוגר