קופ"ח מכבי מציעה למכירה: בריאות של תינוקות

אין ארוחות חינם, פרק 2:

אי אפשר לשקר לכל האנשים כל הזמן, אבל זה לא אומר שלא שווה לנסות. במכבי שירותי בריאות חברו למשווקים של אופטימיל, תרכובת מזון לתינוקות, ומעלים מחדש את רף החוצפה, הזלזול וחוסר המקצועיות. את המחיר הכלכלי משלמים בשמחה המשווקים של אופטימיל. את המחיר הבריאותי – מי-יודע-כמה מהפעוטים שבמבוטחי הקופה (כדי לא להאריך, נשים בצד כרגע את הקופון שבתי החולים – הממשלתיים – גוזרים מן הסתם על חלוקת הערכות האלה בשטח שלהם).

קופסת ההפתעות – מבט מבחוץ

במה מדובר? בקופסה מהודרת ומלאת הפתעות: כל מבוטחות מכבי שיולדות בימים אלו, יכולות לצאת את שערי מחלקת היולדות מצוידות בקופסה לא קטנה בכלל, שבתוכה מבחר עזרים לגמילה מוקדמת מהנקה: קופסת אופטימיל במשקל 450 גרם, מחלק מנות עם הלוגו של אופטימיל, ובקבוק בי-פרי (המשווק גם הם ע"י היבואן של אופטימיל).

רוצה להניק? התינוק שלך רוצה לינוק? בעיה שלכם. אנחנו כבר נדאג לצייד אותך בכל מה שיוכל לסייע לך לוותר על ההנקה ברגעים של חוסר ביטחון.

כשהתינוק שלך יהיה בקפיצת גדילה, כשאיזו נשמה טובה תציע לך לתת בקבוק "כדי לבדוק אם הוא שבע מהחלב שלך", כשתתלבטי אם לטפל בפטמות הפצועות ולהשיג עזרה, או אם לוותר ולעבור ל"תחליף" נחות ויקר – מכבי תהיה שם כדי לקצר לך את הדרך. וכן, זה כבר נבדק והוכח: דוגמיות תמ"לים ופרסומות מקדמות קיצור של משך ההנקה. לא מאמינים? באופטימיל דווקא כן, ושמחים לשלם על זה כסף.

ומבט מבפנים.

אלה לא רק המוצרים: על הקופסה מודיעים לך שמדובר ב"התחלה טובה לחיים". כך גם בספרון מהודר שעליו חתום רופא של הקופה, באדיבות אופטימיל. המסר ברור: אנחנו, קופת החולים שלך, שאמורים לדאוג לך, לתינוק שלך ולבריאות של שניכם – נותנים חותמת כשרות למוצר זה כמוצר בריא ומקדם את בריאות התינוק. הנקה? אה, כן, למה לא. אבל אף אחד לא נותן לנו מזומן ביד כשאת מניקה, אז אנחנו לא נשקיע בזה מאמץ.

ספרות זולה

שזה די טיפשי, האמת. כל תינוק שאינו יונק עולה לקופת החולים לא מעט כסף. בארה"ב כבר בדקו את זה מזמן. בקישור המצורף – חישוב לגבי ארבע מחלות בילדים בארה"ב הראה שעלות התינוקות שאינם יונקים מגיעה למיליארד דולר בשנה. אם מכבי היו משקיעים ממש מעט בקידום הנקה – לא בקמפיינים עם פוסטרים יפים, אלא בחלוקת מידע אמין ועדכני, בהחזרים על ביקורים של יועצות הנקה, בתקנים ליועצות הנקה במרפאות הקופה, בסבסוד משאבות חלב ועזרים אחרים – הם היו מגלים מן הסתם שלא רק באמריקה, גם בישראל תינוקות יונקים עולים פחות. אבל מי חושב על הרווח התיאורטי, כשמנפנפים מתחת לאפו בפנקס צ'קים?

האינטרס של אופטימיל ברור: במחיר כמה מוצרים שעלותם לצרכן סובבת סביב ה-100 שקל, להערכתי, ושעלותם ליבואנים כמובן נמוכה בהרבה, היא עשויה להרוויח לקוחות בשווי של כ-4,500 שקל לכל תינוק.

מכבי היא קופת החולים השנייה בגודלה במדינה, ומבוטחים בה כרבע מהאזרחים (נתון בעקבות חיפוש מהיר באינטרנט). בארץ נולדים כ-140,000 תינוקות בשנה – הווה אומר, פוטנציאל של כמה עשרות אלפי תינוקות בשנה.

תמ"ל אינו מוצר ככל המוצרים. זהו מוצר שצריכתו כרוכה בסיכונים בריאותיים ידועים, מוכחים ונפוצים. זה לא אני המצאתי, זה מה שאומרים הפנאטים האלה במשרד הבריאות. אין עדיין חוק כזה, אבל למשרד הבריאות יש נהלים שאוסרים על חלוקת תמ"ל לאמהות. כשמדובר במוצרים אחרים שיש להם פוטנציאל לסיכון הבריאות (תרופות, אלכוהול, סיגריות), יש לנו חוקים שמגבילים את הצריכה ומגינים על על קטינים. בינתיים, בדלת האחורית, יש מי שמוכרים את ההגנה הזו בנזיד אבקת חלב.

* * * * * *


פוסטים קשורים

הצג הכול

למה הבקבוק שלך גדול כל כך?

ב-24 השעות הראשונות לחייהם, תינוקות שיונקים הנקה מלאה יאכלו בממוצע 37 מ"ל – לא בארוחה אחת – לאורך כל היממה. זה הגיוני, מאחר שגודל הקיבה שלהם באותן 24 שעות ראשונות נע בין 5 ל-15 מ"ל, ולהבדיל מקיבה בוגר