הפוליטיקה של ההנקה: כל מה שמנסים להאכיל את התינוק שלכם

"תזונה לא נכונה של תינוקות עלולה להוביל לתת תזונה, תחלואה ותמותה, ומנהגי שיווק בלתי הולמים של תמ"ל, כל מזון אחר המהווה תחליף לחלב אם ומוצרים נלווים עלולים לתרום לקיום בעיות אלה בבריאות הציבור". כך נכתב בקוד הבינלאומי לשיווק תרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל), כפי שהוא מצוטט באתר משרד הבריאות בישראל.

"תת תזונה, תחלואה ותמותה". מסר פשוט, שגיבשו נציגי ארגוני בריאות מרחבי העולם ב-1981. בניגוד לאמונה הפופולרית, המסר הזה רלוונטי גם למדינות מפותחות, לא רק למדינות מתפתחות. גם מדינת ישראל חתומה על הקוד הזה, האמור להבטיח מתן מידע אמין, אמיתי ושלם על הנקה וחלב אם, להגביל שיווק ישיר (פרסומים, דוגמיות) לקהל הרחב, חלוקת דוגמיות, לאסור מתן הטבות ומתנות לאמהות ולעובדי בריאות, קידום המוצרים הנכללים בקוד במוסדות בריאות, ועוד.

מה קורה בעולם האמיתי, 25 שנה לאחר ניסוח הקוד? בארץ התקבלו סעיפים מועטים בחקיקה, והם נאכפים. זו למשל הסיבה שעל פחיות התמ"ל תראו אפרוחים, דובונים וקוביות, ולא תמונות של תינוקות (התורמות לאידיאליזציה של המוצר). כתובות על עליונות ההנקה מוטבעות על כל פחית תמ"ל, בדומה לאזהרות על חפיסות סיגריות. ניסיון חקיקה נוסף טורפד באמצעות יח"צנים חרוצים, שעמלו בשירות הכלכלה החופשית, כביכול. מה עוד קורה בעולם האמיתי? אין אשה בהריון ויולדת טרייה שאיננה נחשפת לפרסומים בטלוויזיה, ברדיו, בעיתונים או בשיווק ישיר, רופאים ואחיות מקבלים מתנות והטבות שונות מחברות התמ"ל (כולל מימון משכורות ומחקרים). אין בית חולים שמשלם עבור התמ"ל שלו. להפך – חברות התמ"ל משלמות על הזכות לתת את התמ"ל חינם בבתי החולים. חברות המייצרות ומשווקות תמ"ל יוזמות אירועים מפתים להורים שבדרך, להורים ולאנשי מקצוע, ומציגות את עצמן כבנות ברית להנקה.

אלא שאין ארוחות חינם, ולמתנות האלה יש מחיר יקר, גם אם איננו גלוי.

הזדמנות לדון בנושאים האלה – במעגל ביום העיון השנתי של קהילת באופן טבעי, שיתקיים ביום ג', 29.5.07, בפארק הלאומי ברמת גן. נדבר על הקוד, משמעותו וחשיבותו, הדרכים שבהן הוא מופר, במדינות אחרות ובעיקר בארץ. וגם על הקשרים בין מערכת הבריאות למערכת המסחרית המקצועית, והמערכת הכלכלית והחברתית שגורמת לנו לחשוב שהבחירות שאנו עושים מתקבלות באופן אינדיווידואליסטי, שאינו מונע על ידי פרסומות, כוחות השוק, ונורמות חברתיות.


פוסטים קשורים

הצג הכול

למה הבקבוק שלך גדול כל כך?

ב-24 השעות הראשונות לחייהם, תינוקות שיונקים הנקה מלאה יאכלו בממוצע 37 מ"ל – לא בארוחה אחת – לאורך כל היממה. זה הגיוני, מאחר שגודל הקיבה שלהם באותן 24 שעות ראשונות נע בין 5 ל-15 מ"ל, ולהבדיל מקיבה בוגר