הפנאטים האלה במשרד הבריאות

אני לא מאמינה שאמהות מניקות בגלל מחקר כזה או אחר. יש לזה הרבה סיבות, והראשית ביניהן ביולוגית לגמרי. אצל הרבה מאוד נשים, מאז ומתמיד ובכל מקום, כמו אצל רובן המוחלט של נקבות היונקים שאינן חיות בשבי, גומרים ללדת או להמליט ואז מתחילים להניק. בלי מחקרים, בלי התלבטויות ובלי לחצים חברתיים או תרבותיים. סתם מתוך אינסטינקט משולב בהפרשת הורמונים תקינה. ובכל זאת, בוויכוחים ובטוקבקים, עולות הטענות שכביכול "לא הוכח עדיין" שיש הבדל מהותי בין חלב אם לבין תמ"ל. הוויכוח הזה מופרך מעיקרו, אבל בכל זאת, מדי פעם יובאו כאן ציטוטים ומראי מקום של כל מיני גופים שחושבים גם הם שלחלב אם אין תחליף. בפעם הבאה, אגב, אלה יהיו ציטוטים המופיעים קבל עם ואתר אצל היצרנים עצמם. אבל הפעם, גוף שאולי יש כאלה שחושבים שהוא נטול חשיבות וקיצוני, משרד הבריאות הישראלי, שהוציא מסמך ארוך ומפורט תחת השם "תדריך להזנת התינוק הבריא והפעוט בישראל", ובו מפורטות הסיבות שהביאו את המשרד להמליץ על הנקה. המסמך מרתק ומכיל הרבה מידע מועיל להורים, והרשימה שבהמשך היא רק כמה נקודות בולטות המתייחסות בעיקר הבסיס המדעי. "על פי המלצות ארגון הבריאות העולמי, הנקה בלעדית עד לתום החודש השישי לחיים ולאחר מכן המשך ההנקה בתוספת מזונות משלימים עד גיל שנתיים ויותר, היא השיטה האופטימלית להאכיל תינוקות ופעוטות. נמצא שהנקה מגינה בפני זיהומים במערכת העיכול ובמערכת הנשימה, ומורידה את הסיכון לדלקת האוזן התיכונה."

"נמצא שתינוקות שהוזנו בחלב אם מזמן לידתם ועד גיל 13 שבועות או יותר, היו בעלי שיעורים נמוכים יותר באופן מובהק של מחלות במערכת העיכול ובמערכת הנשימה לאורך כל שנת חייהם הראשונה, בהשוואה לתינוקות שהוזנו בתרכובות מזון לתינוקות (להלן תמ"ל)."

"נראה כי הנקה בלעדית, ללא תוספת מזונות אחרים, הנה בעלת השפעה מגינה בפני התפתחות זיהומים."

"מספר מחקרים הראו שסוכרת תלויה באינסולין (סוכרת מסוג 1, סוכרת נעורים) שכיחה פחות בתינוקות שינקו בהשוואה לתינוקות שהוזנו בתמ"ל."

"על אף שהמנגנון אינו ידוע, ממצאי מחקרי עוקבה מורים שהערך הממוצע של ההתפתחות הקוגניטיבית בקבוצות ילדים שקיבלו חלב אם, גבוה יותר מאלה שהוזנו בתמ"ל, באותה סביבה ואווירה. מחקרי חתך ועוקבה הוכיחו כי הנקה יכולה למנוע התפתחות השמנה ומחלות תלויות גיל."

"ולסיכום: חלב אם מומלץ לכל התינוקות, כמעט ללא יוצאים מן הכלל*."

*המקרים היוצאים מן הכלל הם תינוקות הסובלים ממחלות מטבוליות מסוימות כגון גלקטוזמיה, תינוקות לאמהות נשאיות HIV וחולות באיידס (בארצות מתפתחות מעודדים הנקה גם לאמהות אלה), ותינוקות לאמהות חולות בשחפת פעילה שאינה מטופלת.

מוטב היה אם ההמלצות היו מנוסחות אחרת, שכן זה לא שההנקה "מגינה", או שתינוקות יונקים הם "בעלי סיכון נמוך יותר". ההנקה היא ברירת המחדל הביולוגית, ובתכלס – אי-הנקה מסכנת, תינוקות שלא יונקים הם בעלי סיכון גבוה יותר. מאחר שנוצרה איזו אווירה שנותנת לגיטימציה למכבסת מילים כדי לא לפגוע בהורים שבחרו (או נאלצו לבחור) אחרת עבור התינוקות שלהם, התרגלנו לראות בהנקה בונוס. אבל גם על זה, בפעם אחרת (אבל בינתיים אפשר לקרוא את המאמר המצוין של יועצת ההנקה האמריקאית דיאן ויסינגר, Watch Your Language).


פוסטים קשורים

הצג הכול

למה הבקבוק שלך גדול כל כך?

ב-24 השעות הראשונות לחייהם, תינוקות שיונקים הנקה מלאה יאכלו בממוצע 37 מ"ל – לא בארוחה אחת – לאורך כל היממה. זה הגיוני, מאחר שגודל הקיבה שלהם באותן 24 שעות ראשונות נע בין 5 ל-15 מ"ל, ולהבדיל מקיבה בוגר