גם להנקה צריך להתכונן

המושג "קורס הכנה ללידה" כבר מוכר ומקובל, אך נשים מעטות יודעות שאפשר להתכונן גם להנקה באופן מסודר. לא פעם אני פוגשת בייעוצי הנקה שלאחר הלידה אמהות שיכלו לחסוך לעצמן קשיים לא מעטים אם היו מגיעות ללידה עם הידע הנכון. לעתים אמהות חושבות שאי אפשר להתכונן ללידה לפני שיש לך תינוק בידיים - אך כמו שניתן להתכונן ללידה, ניתן וחשוב להתכונן להנקה. 

 

מה כדאי ללמוד בקורס הכנה להנקה, שתוכלי ללמוד במפגש איתי?​

 • איך מניקים: היצמדות נכונה של התינוק, תנוחות הנקה שונות.
 • איך לסחוט חלב ידנית. בימים הראשונים הגוף מייצר את החלב הראשוני – קולוסטרום. הקולוסטרום מגיע בכמויות קטנות, והוא סמיך ודביק, כך שאין טעם להשתמש במשאבה כדי להוציא אותו. אם מסיבה כלשהי בימים הראשונים התינוק לא מתחבר, חשוב שתדעי איך לסחוט קולוסטרום לכפית ולהאכיל אותו, עד שתקבלי עזרה מקצועית ותעברו להנקה ישירה.

 • איך יודעים שיש לך מספיק חלב, איך יודעים שהתינוק מקבל מספיק. רק לנשים בודדות יש בעיות שימנעו מהן להניק, אך אמהות רבות לאחר לידה ראשונה (ולפעמים גם עם הילדים הבאים) חשות חוסר ביטחון ביכולתן להזין את התינוק שלהן.

 • אם לא הצלחת להניק ילד קודם, חשוב לנתח יחד את החוויה הקודמת, ולהבין ממה נגרמו הבעיות בזמנו. זכרי – נשים רבות מניקות את הילדים הבאים בהצלחה ובהנאה, וזוכות לחוויה מתקנת.

 • איך משפיעה הלידה על ההנקה. לידה עם משככי כאבים, לידה מכשירנית או ניתוח קיסרי – כל אלה יכולים לגרום לקשיים התחלתיים. הכנה טובה תיתן לך ידע שיעזור להתמודד עם קשיי ההתחלה.

 • מה עושים במקרים של קשיים נפוצים ופחות נפוצים, כגון גודש, פטמות שטוחות/שקועות, תינוק ישנוני, תינוק שיונק לעתים קרובות ומסרב להתנתק, כאבים ופצעים בפטמות, ועוד.

 • איך להשיג עזרה מקצועית במקרה של קשיים. למי לפנות, למי להקשיב, ואיך להבדיל בין עצות טובות לאמונות בלתי מבוססות.
  מהי חשיבותה של ההנקה, מה יש בחלב האם שלא נמצא בשום מזון אחר, ואיך הוא מותאם בדיוק מרבי לתינוק שלך. כשיש ידע מספיק, יותר קל לך להתמודד עם סביבה בלתי תומכת, ולגייס כוחות להתמודד עם קשיים שעלולים להתעורר.

 • איך בנוי השד, איך הוא מייצר חלב, ואיך החיבור אם-תינוק יפעל בצורה היעילה ביותר, ללא כאבים, פצעים וגודש (אמרו לך כבר שהשבועיים הראשונים הם סיוט ואחר כך זה משתפר? אז דעי שה"סיוט" הוא ממש לא חובה. הכנה טובה יכולה למנוע מצב כזה).
   

כדי לכסות את כל התכנים שלעיל יש צורך במפגש של כשעתיים. אני מגיעה לביתך ועוזרת לך לאתר מראש את המקומות שבהם יהיה לך נוח להניק, את התנוחות השונות, ועונה לשאלותייך.  לעתים כמה נשים מתארגנות יחד ומזמינות לפגישת הכנה קבוצתית.

 

ההנקה היא חוויה נהדרת – כדאי להגיע אליה מוכנה!